Pradžia > Naujienos > Profesorius Egidijus Kūris: Lietuva yra santykinai nedidelis EŽTT „darbdavys”

Profesorius Egidijus Kūris: Lietuva yra santykinai nedidelis EŽTT „darbdavys”

AUTORIUS: Viešųjų ryšių ir rinkodaros skyrius

Vasario 28 dieną VU Teisės fakultete  viešėjo Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) teisėjas profesorius Egidijus Kūris. Jis studentams ir kitiems klausytojams skaitė paskaitą apie aktualiausias EŽTT bylas ir pabrėžė, kad Lietuva yra santykinai nedidelis EŽTT „darbdavys”. Iš viso teisių Konvencijos pažeidimai nustatomi bylose praktiškai prieš visas valstybes – Europos Tarybos nares. Lietuva bendrame kontekste neišsiskiria kaip itin dažna žmogaus teisių pažeidėja. Per visą Lietuvos narystės Europos Taryboje laikotarpį, prieš Lietuvą didžiojoje kolegijoje nagrinėtos iš viso tik penkios bylos. Nors pasitaiko skundų dėl daugelio EŽTK straipsnių pažeidimų, didžioji dauguma bylų prieš Lietuvą vis dar yra susijusios su įkalinimo sąlygomis, restitucija, taip pat teisės į nuosavybę pažeidimais, kai asmenims, nukentėjusiems dėl neteisėtų administracinių sprendimų, tenka tokių pažeidimų pašalinimo materialinė našta. Kalbant apie Lietuvoje neįvykdytus EŽTT sprendimus, E. Kūris atkreipė dėmesį į tai, jog Lietuvoje nuteistiesiems iki gyvos galvos asmenims vis dar nėra suteikta teisė kreiptis dėl bausmės peržiūrėjimo suėjus tam tikram terminui. Bendrai Teisme sparčiai daugėja bylų dėl pabėgėlių ar įvairių mažumų teisių galimų pažeidimų.