Pradžia > Naujienos > VU TF SMD konferencija: nuo genų žirklių pritaikymo teisinių galimybių iki siūlymų memus laikyti folkloru

VU TF SMD konferencija: nuo genų žirklių pritaikymo teisinių galimybių iki siūlymų memus laikyti folkloru

Balandžio 11 dieną vyko VU Teisės fakulteto Studentų mokslinės draugijos (SMD) baigiamoji konferencija. Konferencija nauju formatu, kai studentai rašo darbą komandoje, turi du kuratorius – akademinį ir praktinį – vyksta trečią kartą. VU TF SMD pagrindinis mentorius dr. Rimantas Simaitis džiaugėsi, kad nauja renginio koncepcija pasiteisino, nes darbai tapo įvairesni ir nagrinėja labai aktualias ne tik mokslui, bet ir praktikai problemas. Be to, atkreipė dėmesį, kad nemažai SMD veikloje dalyvavusių studentų vėliau tęsia savo studijas ir doktorantūroje.

Renginio metu buvo pristatomi šešių komandų darbai, kuriuos atrinko iš VU TF dėstytojų sudaryta vertinimo komisija. Konferencijos metu visi žiūrovai galėjo taip pat pareikšti savo nuomonę dėl pranešimų. Pirmos, antros ir trečios vietų laimėtojai buvo apdovanoti VU TF Alumni draugijos įsteigtomis prof. Jono Žeruolio vardo stipendijomis. Taip pat buvo įteikti kitų rėmėjų prizai.

Pirmąją vietą laimėjo Jovita Bislytė ir Justinas Drakšas, kurie pristatė darbą apie „Genų žirklių“ pritaikymo teisinius klausimus. Jie savo darbe priėjo prie išvadų, kad Lietuvos bei tarptautiniu lygmeniu nėra draudžiamas somatinių ląstelių genetinės informacijos koregavimas, jeigu jis yra atliekamas gydymo tikslais, tačiau imperatyviai yra draudžiama atlikti bet kokią intervenciją į lytinių ląstelių genomą. Lietuvos Respublikos bioetikos komitetas nėra atlikęs jokių tyrimų ar pateikęs išaiškinimų genų redagavimo bioetikos klausimais, nors dėl „genų žirklių“ technologijos pasikeitusių su genų redagavimu susijusių santykių esmė lemtų, jog ši problema privalo būti analizuojama bioetikos komiteto, esančio pagrindine institucija, galinčia įvertinti jos taikomumą.

Antrają vietą užėmė Mindaugas Beniušis ir Salius Bareika, kalbėję apie autorių teisių skaitmeninėje rinkoje reformos Europos Sąjungoje problematiką. Jie, pavyzdžiui teigė, jog  siekiant sukurti socialinę realybę skaitmeninėje rinkoje atitinkantį teisinį reguliavimą, memai ir kitas panašus naudotojų sukurtas turinys turėtų būti suvokiamas kaip folkloras plačiąja prasme. O autorių teisės folkloro dėl jo atsiradimo specifikos iš esmės neapima.

Trečiąją vietą laimėjo Gabrielius Matonis ir Karolis Šikšnys su darbu „Distributed ledger technology ir blockchain: kokios teisinės rizikos slypi po šia revoliucine technologija?“. Studentai pabrėžė, kad Distributed ledger technology (liet. išsklaidytosios operacijų knygos technologija – DLT) yra neutrali technologija, jos pritaikymo sritys, o kartu ir su šia technologija siejamos rizikos priklauso nuo to, kokiu būdu ji bus panaudota. Unikalus šios technologijos veikimo modelis leidžia pasiekti itin aukštą jos pagrindu veikiančių sistemų kibernetinį saugumą, jose esančių duomenų skaidrumą ir nepakeičiamumą. Didžiausios teisinės rizikos tiek materialinės, tiek procesinės teisės prasme DLT tinklo dalyviui atsiranda atvirajame DLT tinkle, nes jose nėra jokio administratoriaus, kuris būtų atsakingas už tinkamą tinklo veiklą.

Taip pat konferencijos metu buvo pristatomi darbai apie autonominių automobilių kibernetinio saugumo problematiką (Ieva Bilotaitė, Ovidijus Girdauskas), savigynos sampratos kaitą nuo Nikaragvos bylos iki šių dienų (Alanas Gulbinas, Deividas Jokšas), kaip sukurti teisę be parlamento (Sandra Čergelytė, Eimantas Kadys).

Kaip ir kiekvienais metais, šiais metais vėliau bus išleistas leidinys su visais šių metų VU TF SMD dalyvavusių studentų darbais.

*VU TF SMD – tai VU TF Alumni draugijos mecenuojamas VU Teisės fakulteto ir VU TF aktyviai veikiančių dviejų studentiškų organizacijų ELSA Vilnius ir VU SA TF projektas, vienijantis studentus, besidominčius teisės krypties moksliniais tyrimais, VU TF mokslininkus, siekiančius perduoti mokslinio darbo patirtį ir įgūdžius bei kitų profesijų atstovus.