Main page > About us > Department of Private Law > TAMINSKAS ALGIRDAS, Professor of Practice
  • algirdas.taminskas@tf.vu.lt
Profile PDF

TAMINSKAS ALGIRDAS, Professor of Practice

Main areas of scientific interest, research and expertise

Civil law (general part, persons, law of obligations), property law.

Education

• 1994 acquired a Doctor of Law degree, Faculty of Law, Vilnius University.
  • 1986 acquired a Master’s of Law degree, Faculty of Law, Vilnius University.

Main Publications

• Taminskas, Algirdas; Mesonis, Gediminas. Nuosavybės teisių atkūrimas: Lietuvos patirtis = Restoration of the rights of owership: experience of Lithuania // Šiuolaikinės konstitucinės justicijos tendencijos: nacionalinės ir tarptautinės teisės santykis = Modern tendencies of constitutional justice: the relation between national and international law : Lietuvos Respublikos konstituciniam teismui – 20 metų. Vilnius : Lietuvos Respublikos Konstitucinis teismas, 2014. ISBN 9789955688211. p. 278-294.
  • Taminskas, Algirdas; Mesonis, Gediminas. Žmogaus orumas: konstitucinės refleksijos = Human dignity: constitutional reflections // Jurisprudencija : mokslo darbai = Jurisprudence : research papers / Mykolo Romerio universitetas. Vilnius : Mykolo Romerio universitetas. ISSN 1392-6195. 2014, Nr. 21(4), p. 957-973. DOI: 10.13165/JUR-14-21-4-02.
  • Taminskas, Algirdas. Galimybės riboti įgytąsias socialines teises interpretavimas Lietuvos Respublikos Konstitucinio teismo jurisprudencijoje = Interpretation of the possibility to limit acquired social rights in the jurisprudence of the Constitutional Court of the Republic of Lithuania // Konstitucinė jurisprudencija / Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas = Constitutional jurisprudence / Constitutional Court of the Republic of Lithuania. Vilnius : Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo leidyba. ISSN 1822-4520. 2011, nr. 2, p. 150-165.

More publications.

Significant expert activity, membership

• 1993-2000 member of the drafting group of the Civil Code of the Republic of Lithuania.

Languages

Lithuanian, Russian and English.