2025 m. balandžio 15 d. Vilniuje įvyko tarptautinė konferencija „Platformų ekonomika ir darbo teisė: tarpvalstybinis dialogas“, kuri užbaigė projektą JWCPW (Protecting working conditions in the platform economy: Moldovian-Lithuanian social dialogue), finansuotą Europos Komisijos iš Europos socialinio fondo+ (ESF+) lėšų. Į konferenciją atvyko svečiai iš Moldovos Ekonomikos studijų akademijos (ASEM) bei Moldovos nacionalinė užimtumo agentūros (ANOFM).
Konferencijos metu buvo pristatyti pagrindiniai projekto pasiekimai:
· Metodika, skatinanti socialinį dialogą tarp platformų darbuotojų ir darbdavių Moldovoje.
· Pasiūlymai dėl Moldovos darbo teisės reformos, siekiant užtikrinti platformų darbuotojų socialinę apsaugą pagal ES direktyvų principus.
Konferenciją atidarė Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekanas doc. dr. Haroldas Šinkūnas, pabrėžęs tarptautinio bendradarbiavimo svarbą siekiant darbo teisių pažangos. Projekto vadovas prof. dr. Tomas Davulis akcentavo projekto reikšmę stiprinant platformų darbuotojų teisinę padėtį.
Agila Barzdienė, Lietuvos inovacijų ir ekonomikos viceministrė, savo pranešime aptarė Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos (ES) 2024/2831 poveikį Lietuvos ekonominei raidai ir skaitmeninimo svarbą ekonomikos augimui.
Prof. Veaceslav Zaporojan, Moldovos ekonomikos studijų akademijos (ASEM) Bendrosios ekonomikos ir teisės fakulteto dekanas, pristatė pranešimą apie platforminio darbo reguliavimo svarbą Moldovos integracijai į ES. Jis pabrėžė, kad aiškus darbuotojų teisinis statusas ir algoritminio valdymo skaidrumas yra būtinos sąlygos šiuolaikiniams pramoniniams santykiams.
Lilia Plugaru, Moldovos Nacionalinės užimtumo agentūros vadovo pavaduotoja, analizavo Moldovos žingsnius integruojantis į ES skaitmeninę darbo rinką, išryškindama pagrindinius iššūkius: teisinio reguliavimo spragas, skaitmeninį atotrūkį tarp regionų ir būtinybę stiprinti socialines garantijas platformų darbuotojams.
Prof. habil. dr. Grigore Belostecinic, Moldovos ekonomikos studijų akademijos (ASEM) akademikas, kalbėjo apie Moldovos laisvai samdomų darbuotojų prisitaikymo prie skaitmeninių platformų strategijas ir problemas. Jis pabrėžė, kad lankstumas ir autonomija yra pagrindiniai motyvai rinktis darbą per skaitmenines platformas, bet taip pat išryškino ir darbo sąlygų nesaugumą.
Rokas Keršys, Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vyriausiasis patarėjas, nagrinėjo platformų direktyvos perkėlimo į Lietuvos teisę iššūkius. Jis akcentavo būtinybę tiksliai nustatyti darbuotojų statusą, reglamentuoti algoritminį valdymą ir užtikrinti kolektyvines darbuotojų teises.
Tomas Stakėnas, Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR Finansų Ministerijos atstovas, aptarė skaitmeninių platformų įtaką dalijimosi ekonomikai ir mokesčių administravimo iššūkius, ypač akcentuodamas duomenų rinkimo pagal DAC7 direktyvą svarbą.
Konferencijos diskusijose dalyvavo mokslininkai, teisininkai ir valstybės institucijų atstovai iš Lietuvos, Moldovos ir kitų šalių. Pagrindiniai akcentai buvo skirti platformų darbuotojų teisinei apsaugai, algoritminio valdymo skaidrumui ir kolektyvinėms deryboms.