Vakar baigėsi 20-oji Europos teisės vasaros mokykla. Keliasdešimt studentų iš Vilniaus universiteto Teisės fakulteto, Frankfurto prie Maino J. V. Gėtės (Vokietija) bei Paryžiaus Nanterre (Prancūzija) universitetų klausėsi paskaitų ir diskutavo tema „Sustainability in Europe – What does the law do, what could it do and what should it do?“.
Šiemet vasaros mokyklos dalyviai gilinosi į tvarumo poreikį Europoje ir galimus sprendimus teisės pagalba. Tarp pasksaitų, pristatymų ir diskusijų pakako laiko pasigrožėti Lietuvos kraštovaizdžiu plaukiant Nemunu nuo Kauno. Studentai, dalyvaudami ekskursijoje Užupyje, artimiau susipažino su Vilniaus istorija. Taip pat jie spėjo apsilankyti ir Europos namuose.
Užbaigiant renginį studentus sveikino VU Teisės fakulteto dekanas doc. dr. Haroldas Šinkūnas, galiausiai vasaros mokyklos dalyviams buvo įteikti pažymėjimai.
Studentams – proga pažinti kitų šalių teisines sistemas
Europos teisės vasaros mokykla, kasmet organizuojama vis kita tema, suteikia progą studentams gilinti žinias temose, kurioms daug dėmesio studijų laikotarpiu nespėjama skirti. Viena iš renginio dalyvių, VU Teisės fakulteto studentė Greta Jaksebogaitė pastebi, kad tai, ko mokomasi pagal universiteto nustatytą programą, įprastai būna iš anksto paruošta ir nustatyta, o tvarumas, apie kurį buvo diskutuojama vasaros mokykloje, kadangi gan nesena tema ir nuolat tobulėjanti, atveria daug naujų žinių.
Nanterre universiteto studentė Alice Rieben Rius pasakoja, kad vasaros mokyklos metu sužinojo, kaip galima apsaugoti aplinką bei ką gali nuveiki kiekvienas žmogus. „Štai kodėl manau, kad ši vasaros mokykla yra svarbi, nes į dalykus žvelgiame kitaip nei įprastuose universitetiniuose kursuose“, – kalba studentė.
Vasaros mokyklos paskaitose ir diskusijose, iš skirtingų valstybių atvykę studentai praplečia savo žinias apie kitų šalių teisines sistemas. „Daug išmokau apie aplinkos teisę ir kaip ji įgyvendinama Europoje. Buvo įdomu išgirsti apie doktorantūros studentų tyrimus ir pažinti skirtingas perspektyvas – Vokietijos, Prancūzijos, Lietuvos ir kitų šalių“, – įspūdžiais dalinasi Emma Dujardin, Nanterre universiteto studentė.
„Turime workshop’us, dirbame grupėse ir pasikeičiame nuomonėmis su kitais studentais. Labai įdomu sužinoti požiūrį į tą patį tvarumą iš vokiečių, prancūzų – kur yra kita teisinė sistema, kiti įstatymai, kurių mes, aišku, nežinome. Galiausiai mes sudedame savo žinias iš nacionalinės teisės perspektyvos ir gauname bendrą atsakymą. Tad labai įdomu pasižiūrėti, kaip viskas skiriasi, kas yra panašu, ir galiausiai gaunasi, kadangi Europos Sąjungos (ES) teisė yra gan apibrėžta, mes prieiname prie išvados, kad nacionalinė teisė negali pažeisti bendrųjų ES nuostatų“, – pasakoja VU Teisės fakulteto studentė Kristina Jakovleva.
Kelis dešimtmečius besitęsianti tradicija
Kai kuriems studentams ši vasaros mokykla jau ne pirma – Lucas Ecker, Frankfurto prie Maino J. V. Gėtės universiteto studentas, dalyvauja jau antrąjį kartą, čia atranda naujų draugų ir palaiko ryšį. Jam patinka lietuviškas maistas ir vasaros mokyklos ritmas: „Tu gali atsipalaiduoti, džiaugtis ir tuo pačiu daug išmokti“, – sako jis.
Pirmoji Europos teisės vasaros mokykla vyko 2004 metais. Kiekvienais metais buvo nagrinėjamos įvairios ES aktualios temos: ES narių teisės, privatumas, demokratija, dirbtinis intelektas ir daug kitų. Šio ilgamečio projekto inciatoriai – Vilniaus universiteto Teisės fakultetas, Frankfurto prie Maino J. W. Goethe (Vokietija) bei Paryžiaus Nanterre (Prancūzija) universitetai.