Kviečiame studentus dalyvauti „Jewish Law Moot Court“ renginyje ir išbandyti savo jėgas žydų teisės inscenizacijose!
Kas yra žydų teisės inscenizacija?
Tai istorinė teismo inscenizacija, kurioje dalyviai elgiasi taip, lyg jie tuo metu veiktų praeities teisės sistemoje. Jie gali naudotis tik aktualiais to meto šaltiniais ir turi kuo geriau atsižvelgti į to meto istorines, socialines ir kultūrines aplinkybes. Ginčai, kuriuos inscenizacijos dalyviai turėtų išspręsti, yra paimti iš XVII ar XVIII amžiaus Rabinų teismų Vidurio Europoje. Situacijos paprastai modeliuojamas pagal konkrečias istorines bylas, kurias sprendžia Prahos Rabinų Tribunolas. Šio teismo, neabejotinai svarbiausio žydų teisinio forumo Vakarų aškenazių pasaulyje, Šventojoje Romos imperijoje ir Austrijos paveldėtose žemėse, jurisdikcija yra istorinės žydų teismo inscenizacijos atskaitos taškas.
Kuo ypatingas šis renginys?
Daugeliu atžvilgių žydų teisės inscenizacijos dalyviai įgis panašią patirtį kaip ir tradiciniame Moot Court renginyje. Jie analizuos teisės šaltinius, pritaikys juos konkrečios teisinės bylos faktinėms aplinkybėms, savo argumentus išdėstys raštu ir pateiks patyrusių teisininkų ir teisėjų vertinimui. Tačiau žydų teisės inscenizacijos kaip istorinės teismo inscenizacijos daugiau dėmesio skiria žydų teisės kaip „gyvosios teisės“ taikymui konkrečioms aplinkybėms. Dalyviai sužino apie specifinį istorinį ir socialinį konkretaus atvejo kontekstą, kuris turi įtakos šaltinių panaudojimo būdui. Nagrinėjamu istoriniu laikotarpiu veikė skirtingos teisės sistemos vienu metu, kartais sustiprindamos, o kartais prieštaraudamos viena kitai. Studentai, besimokydami kontinentinės teisės sistemoje susipažins su neįprastu ir netikėtu teisinio mąstymo ir samprotavimo būdu, su kuriuo šiuolaikiniai teisininkai susiduria retai. Šie įgūdžiai ir patirtis itin svarbūs šiuolaikiniams teisininkams, kurie yra priversti dirbti nuolat besikeičiančioje realybėje, reikalaujančioje socialinio ir kultūrinio konteksto suvokimo, novatoriško mąstymo ir teisinio kūrybiškumo.
Kas organizuoja žydų teisės inscenizaciją?
Šis projektas prasidėjo prieš aštuonerius metus bendradarbiaujant prof. dr. Arye Edrei iš Tel Avivo universiteto ir dr. Stephan Wendehorst iš Vienos universiteto. Vėliau prie projekto prisijungė Jeruzalės Hebrew universiteto, Brno Universiteto, Vilniaus Universiteto teisės fakultetai bei Cardozo teisės mokykla.
Kas gali dalyvauti žydų teisės inscenizacijoje?
Dalyvauti kviečiami teisės studentai iš bendradarbiaujančių universitetų sudarantys 2-4 žmonių komandas ar pavieniai studentai, norintys prisijungti prie vienos iš tarptautinių komandų.
Kaip vyksta žydų teisės inscenizacija?
Pradžioje visi renginio dalyviai gauna informaciją su nurodytais teisiniais šaltiniais, kurių jiems reikės sprendžiant ginčą ir kuriuos jie turi gerai išstudijuoti. Dalyviai gali pasitelkti papildomus šaltinius, tačiau tai nėra privaloma. Dėstytojai ir jų asistentai moko naudotis šaltiniais ir supažindina studentus su unikaliu teisinio mąstymo būdu. Pagrindinė dalyvių užduotis yra išnagrinėtų šaltinių pritaikymas nagrinėjamoje byloje. Dalyviai turi pateikti rašytinius argumentus „Moot Court“ teismui ir pasiruošti argumentuotai atsakyti į teisėjų klausimus bei konkuruojančių komandų priešpriešinius argumentus. Pats teisminis nagrinėjimas susideda iš dviejų turų, kuriuose komandos varžosi tarpusavyje. Renginio finale rungiasi dvi geriausiai įvertintos komandos. Paskutinio turo pabaigoje teisėjai priima sprendimą ir paskelbia konkurso nugalėtoją.
Renginio vieta ir laikas
Inscenizacija vyks dviem turais. Pirmasis turas vyks 2025 m. vasario 24-28 d. Vienoje (Austrija). Antrasis turas – 2025 m. rugpjūčio 12-21 d. Turine (Italija). Dalyvio mokestis – 500 Eur.
Turintys klausimų dėl dalyvavimo ar norintys dalyvauti inscenizacijose atstovaujant VU Teisės fakultetą prašome registruotis iki 2025.02.16 dienos el. paštu: arturas.grumulaitis@gmail.com