Pradžia > Naujienos > Praktiką VU Teisės klinikoje atlikę studentai: džiugina galimybė padėti žmonėms

Praktiką VU Teisės klinikoje atlikę studentai: džiugina galimybė padėti žmonėms

 

Per 2024 m. 6996 asmenys Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinikoje gavo nemokamą pirminę teisinę pagalbą, kurią suteikė čia praktiką atliekantys VU Teisės fakulteto studentai. Konsultuodami pagalbos besikreipiančius žmones, jie ne tik pritaiko studijose įgytas teorines žinias, bet ir padeda žmonėms išspręsti kilusius teisinius klausimus.

Du VU Teisės fakulteto studentai, Adamas Maciejevskis ir Justynas Kicelis, sėmęsi patirties Teisės klinikoje, tvirtina, kad nemokamos konsultacijos svarbios žmonėms, neturintiems pakankamai lėšų už jas susimokėti, ir tiems, kurie pasimetę ir nežino, kur kitur ieškoti pagalbos. „Iš studento perspektyvos žvelgiant, naudinga pritaikyti teorines žinias, kurias įgyji universitete. Praktika yra labai svarbus dalykas, kadangi žinias ne tik pritaikai, bet ir pagilini“, – sako Justynas ir priduria, kad čia gausu įvairių galimybių dalyvauti mokymuose, renginiuose bei rengti publikacijas.

Abu studentai teise domėjosi jau vaikystėje – Adamas mėgo vartyti kodeksus, o Justynas svajojo tapti advokatu. Dabar jie – VU Teisės fakulteto būsimi penkto kurso studentai, įgiję vertingos patirties ir sėkmingai dirbantys jiems patinkantį teisinį darbą.

Studentų džiaugsmas – sėkmingai suteikta pagalba žmogui

Jau 27 metus gyvuojančioje Teisės klinikoje studentai sprendžia įvairias teisines problemas. Anot Adamo, žmonės kreipiasi baudžiamosios atsakomybės, darbo teisės, administracinių nusižengimų, daugiabučių namų bendrijų ir įmonių finansų klausimais. Pagalbos čia sulaukia tiek Lietuvos, tiek užsienio piliečiai. „Aš kalbu rusiškai, tad labai daug imigrantų ateidavo dėl darbo ginčų, kai vyko sukčiavimas ar panašiai. Rašiau daug skundų ir prašymų į Darbo ginčų komisiją“, – pasakoja studentas.

Praktiką atliekantys studentai džiaugiasi, kai pavyksta sėkmingai išspręsti pagalbos besikreipusių žmonių problemas. Justynui labiausiai įsiminė situacija, kai nuo pat pirmos konsultacijos teko padėti išieškoti interesantui priklausančius pinigus.

„Ginčas buvo išspręstas Darbo ginčų komisijoje sudarius taikos sutartį ir sutarus dėl pinigų išmokėjimo. Darbdavys jų nemokėjo, tačiau buvo kreiptasi į antstolius dėl priverstinio pinigų išieškojimo. Kai būdamas tik trečiame kurse gali suteikti ne tik konsultaciją, bet ir pamatyti teigiamą jos rezultatą, tai atmintyje labiausiai ir įsirėžia“, – prisimena studentas, per praktikos laikotarpį suteikęs apie 500 konsultacijų.

Justyn Kicel

Teorijos ir praktikos sinergija

Konsultacijų sėkmė priklauso nuo tvirtų teorinių žinių, kurias praktikantai įgyja VU Teisės fakultete. Trečiame kurse studijuojama prievolių teisė, civilinis procesas bei darbo teisė. Pasak Justyno, būtent šių teisės sričių klausimai dažnai sprendžiami Teisės klinikoje. „Profesinė praktika turi būti atliekama ketvirtame kurse, kai jau turi įgijęs tam tikrų bazinių teorinių žinių, kurių tikrai reikia atsakant į klausimus ir konsultuojant žmones“, – sako studentas.

Tiesa, nutinka ir taip, kad kai kurių žinių pritrūksta – Adamui teko spręsti klausimus, susijusius su bendravimo su vaikais tvarkos nustatymu ir skyrybomis, nors iki tol mokytis apie šeimos teisę neteko. Ginčuose tarp sutuoktinių jis bandydavo sutaikyti šalis, patardavo jiems, kaip be papildomų konfliktų išspręsti problemas ir išsiskirti taikiai. Vienai sutuoktinių porai Adamas rašė prašymą į teismą dėl santuokos nutraukimo.

„Tai tikrai labai padėjo geriau suprasti šeimos teisės praktinę pusę, o teorinę sužinojau jau vėliau. Įdomi patirtis buvo“, – praktikos prisiminimais dalijasi jis ir tvirtina, kad po tokios praktikos šeimos teisės dalyką studijuoti buvo lengviau.

Adam Maciejevski

Teisininko darbas – ne tik sėdėti kabinete su dokumentais

Teisės klinikoje praktiką atliekančių studentų dienotvarkė dinamiška, tenka daug bendrauti su žmonėmis. Ritmas greitas – per ribotą laiką reikia spėti išklausyti žmogų, prireikus – jį nuraminti, suprasti problemą ir pasiūlyti sprendimą.

Bendravimas su interesantais, kolegomis, informacijos paieška ir analizė, skambučiai notarui, savivaldybei, teismui – toks darbas komandoje yra tikrai vertingas, mano Justynas. „Teisininko darbas nėra vien sėdėti kabinete su dokumentais, tai – darbas su žmoėmis, pirmiausia su kolegomis ir klientu“, – įsitikinęs jis.

Pasak Adamo, suteikiant teisinę pagalbą išmokstama greitai ieškoti teisės aktų, juos taikyti ir analizuoti tam tikrą situaciją. Studentas išmoko atpažinti, su kokia teisės sritimi susijusi problema ir kokią normą galima pritaikyti.

„Įstatymai yra suformuluoti žmonėms nelabai suprantamai ir aš turiu išversti į jų kalbą, paaiškinti, kas yra aprašyta ir ką reiškia tam tikra teisės norma. Taip ir pačiam pasidarė aiškiau, kaip suprasti teisės normas“, – prisipažįsta Adamas.

Po praktikos – link teisinio darbo

Adamas ir Justynas mano, kad patirtį Teisės klinikoje darbdaviai vertina palankiai. „Darbo pokalbyje pasakiau, kad turėjau patirties rašant skundus dėl antstolių procesinių veiksmų, o dabar turiu atsakinėti į tokius skundus savo darbe“, – sako Adamas.

Justynas teigia, kad tarp jo kolegų yra tokių, kurie anksčiau atliko praktiką Teisės klinikoje. Anot studento, jie šiuo metu dirba tiek didesnėse, tiek mažesnėse advokatų kontorose, teismuose bei įmonėse.

Svarstantiems, ar rinktis teisės studijas, jie linki ištvermės ir vidinės motyvacijos. „Labai malonu, kai praktikoje gali padėti žmonėms. Tam, kad iki to prieitum, reikia labai daug studijuoti ir daug visko perskaityti. Bet tai tikrai yra labai malonus rezultatas“, – teigia Adamas.

„Teisės studijos reikalauja daug skaitymo ir kritinio mąstymo, bet jos atveria labai plačias galimybes, jei esi pasiruošęs stengtis“, – įsitikinęs Justynas.