Pradžia > Naujienos > Ar tarptautinė teisė efektyvi prieš Rusijos agresiją Ukrainoje?

Ar tarptautinė teisė efektyvi prieš Rusijos agresiją Ukrainoje?

AUTORIUS: Viešųjų ryšių ir rinkodaros skyrius

Nesibaigianti krizė Ukrainoje ir neveiksmingi bandymai kontroliuoti Rusijos agresiją skatina kelti klausimą, ar tarptautinė teisė pajėgi užtikrinti valstybės apsaugą? Kokie tarptautinių institucijų veiksmai gali prisidėti prie šalies suverenitineto išsaugojimo ir jos piliečių saugumo?

Šie klausimai analizuoti Ukrainos teisingumo viceministro Sergiy Petukhov balandžio 19 dieną paskaitoje VU Teisės fakultete „Sutramdyti Rusijos mešką: ar tarptautinė teisę gali pasiūlyti efektyvias priemones prieš Rusijos agresiją Ukrainoje?” Pasak specialisto, teisė ir teisiniai susitarimai dažnai tampa tik politiniu įrankiu pateisinti tam tikriems šalies veiksmams, todėl negarantuoja teisingumo.

Rusijos agresija Ukrainos teritorijoje neapsiriboja tik Krymo aneksija – ribojamas Ukrainos verslas ir prekyba su kaimynėmis Azijoje, tūkstančiai individualių bylų laukia savo eilės tarptautiniuose teismuose dėl žmogaus teisių pažeidimų. Pasak viceministro, Rusija ignoruoja Europos tarybą ir kitas institucijas, ir nepaklūsta tarptautinėms teisės nuostatoms.

Pasak Sergiy Petukhov, efektyviausias būdas kovoti su neteisėtais Rusijos veiksmais – sankcijos. Jos kelia susirūpinimą verslininkams ir kenkia valstybės ekonomikai, todėl turi realią galią pažaboti šalies veiksmus.

Viceministras taip pat išsakė padėką Baltijos valstybėms už palaikymą. Esą dalis Europos šalių nesupranta okupacijos ir aneksijos padarinių valstybei bei nemato prasmės Rusijai taikant sankcijas kenkti savo šalies ekonomikai.