Pradžia > Naujienos > „Teisė – tai žmogiškumo menas“: absolventas Vidas apie „Teisė MAN“ studijas

„Teisė – tai žmogiškumo menas“: absolventas Vidas apie „Teisė MAN“ studijas

Vilniaus universiteto Teisės fakultetas yra vieta, kur teisė daugeliui tampa ne tik profesija, bet ir gyvenimo būdu. Taip jaučiasi ir šiemet studijas baigęs Vidas Krušinskas, pasirinkęs „Teisė MAN“ vientisąsias sesijines studijas. Pasak jo, teisė atveria neįtikėtinai plačias galimybes – tiek profesines, tiek ir žmogiškąsias. 

„Teisė mane sudomino kaip itin plati ir įdomi disciplina, suderinanti tiek teorinį, filosofinį pradą, tiek ir praktines žinias. Tai sritis, kuri reikalinga ne tik profesionalioje veikloje, bet ir kasdienybėje“, – sako Vidas. 

 

 

Teisė – ne tik griežtos taisyklės 

Vidas tvirtina, kad teisinės žinios padeda pažvelgti į pasaulį analitiškiau ir giliau: „Pradedi matyti tai, ko anksčiau nepastebėdavai.“ Absolvento teigimu, studijuodamas teisę jis ėmė kitaip matyti daugelį kasdienių dalykų, apie kuriuos anksčiau nesusimąstydavo: „Pavyzdžiui, parašai „Facebook“ komentarą – įgyvendini saviraiškos laisvę, perki „Maximoje“ apelsinų – sudarai pirkimo–pardavimo sutartį, važiuoji troleibusu – naudojiesi viešosiomis paslaugomis, kurių teikimą ir organizavimą reglamentuoja administracinės, civilinės, darbo ir kitos teisės šakos“ – šmaikštaudamas pasakoja Vidas. 

Anot absolvento, teisė dažnai klaidingai suvokiama kaip griežtų kodeksų rinkinys. Tačiau iš tiesų tai – gyvas, dinamiškas mokslas, glaudžiai susijęs su kilniais idealais, tokiais kaip žmogaus teisės, teisingumas, humanistinės vertybės. 

„Dirbdamas teisinį darbą, dažniausiai gini žmonių teises ir laisves, prisidedi prie teisingumo įgyvendinimo, demokratijos ir teisinės valstybės stiprinimo. Tikrajame teisės dėmesio centre – ne įstatymų tekstai ar „santykių aiškinimasis“ tarp ginčo šalių, o žmogus bei jo, kaip didžiausios vertybės, teisių ir laisvių, žmogiškojo orumo apsauga. Be to, teisėje dažnai prireikia ir kūrybiškumo, nes kiekviena situacija, ar tai būtų praktinis ginčas, ar mokslinė problema, yra unikali bei reikalauja kūrybiško ir drąsaus požiūrio“, – sako absolventas. 

Kalbant apie profesionalią teisininko karjerą, – šioje srityje, anot Vido Krušinsko, atsiveria labai plačios galimybės, nes baigus šiuos mokslus galima specializuotis įvairiose srityse. Teisės šakų yra daug ir pačių įvairiausių, tačiau svarbiausia, pasak Vido, tai, kad teisė nėra vien formali ar šalta disciplina, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.  

Kodėl VU? 

Vidas neslepia – pasirinkimas studijuoti teisę Vilniaus universitete buvo akivaizdus: „VU Teisės fakultetas – neabejotinai geriausia vieta studijuoti teisę Lietuvoje.“ Jį sužavėjo dėstytojų profesionalumas, nuolatinis noras išklausyti bei padėti, gebėjimas įtraukti į kritines diskusijas, draugiška bendruomenė. 

Sesijinės studijos: daugiau lankstumo 

„Teisė MAN“ programa, pasak Vido, yra idealus sprendimas gyvenantiems kituose miestuose ar turintiems įvairių veiklų, kurias reikia derinti tarpusavyje: „Sesijinės studijos man leido pilnavertiškai derinti gyvenimą Kaune ir studijas Vilniuje, „nenuskriaudžiant“ nei vieno, nei kito.“ 

Paskaitos vyko nuotoliniu būdu per „Teams“, o seminarai – gyvai kas kelias savaites. Tokia struktūra leido planuotis laiką, skirti jo šeimai, draugams, pomėgiams ir saviraiškai, pavyzdžiui, Vido taip mėgiamai fotografijai. „Tai puikus modelis tiems, kurie dirba, turi verslus ar aktyviai leidžia laiką. Studijų užsiėmimai retesni, bet intensyvesni – o laiko kitoms veikloms lieka daugiau“, – pasakoja absolventas. 

Tiesa, pasak jo, sesijinės studijos savo esme bei turiniu nelabai skiriasi nuo įprastų, dieninių, todėl rinktis kiekvienas gali pagal patogumą: „Iš esmės – kam koks variantas mielesnis širdžiai, tas tegul tokį ir renkasi. Sesijinės studijos – rečiau, bet intensyviau, paliekant daugiau laiko kitoms veikloms, tuo tarpu dieninės studijos leidžia daugiau pajusti tikrą studentišką gyvenimą.“ 

Mokslinė veikla: nuo studentų mokslinės draugijos iki publikacijų naujienų portaluose 

Studijų metais Vidas aktyviai įsitraukė į mokslinę veiklą – jis parengė tris mokslinius straipsnius ir vieną mokslo populiarinimo publikaciją. Vienuose iš šių darbų jis analizavo baudžiamojo proceso metu asmens patiriamų suvaržymų įtakos skiriamai bausmei klausimus, nepilnamečių nusikalstamumo problematiką ar humaniškumo reikšmę baudžiamojoje teisėje, kitose – ieškodavo sąsajų tarp kultūros ir teisės, nagrinėdamas dainų švenčių tradicijos teisinę reikšmę. O sekėsi tokia mokslinė veikla išties gerai – kartu su kolegomis (nuoširdus ačiū bičiuliams Miglei bei Liutaurui, taip pat straipsnių vadovams dr. Laurai Šivickaitei–Moldarienei bei Doc. dr. Remigijui Merkevičiui) netgi laimėjo prizines vietas fakulteto mokslinėse konferencijose. 

„Mokslinė veikla leido gilintis į mane dominančias temas, spręsti aktualias mokslines ir praktines teisės problemas, o svarbiausia – bendradarbiauti su puikiais kolegomis ir dėstytojais.“ 

Be to, Vidas atliko jo paties itin rekomenduojamą praktiką Vilniaus universiteto Teisės klinikoje, kur padėjo žmonėms spręsti jų teisinius klausimus – nuo konsultacijų iki procesinių dokumentų rengimo. 

Kelias link teisės – iš širdies 

Paklaustas, kada suprato norįs rinktis teisės kelią, Vidas atsako: „Esu humanitaras iš prigimties. Nors turėjau minčių apie mediciną, farmaciją, istoriją ar architektūrą, gimnazijoje supratau, kad noriu srities, kuri derina teoriją ir mano filosofinį žvilgsnį į gyvenimą su praktine nauda žmonėms.“ 

Šis sprendimas, atrodo, buvo teisingas  – Vidui įteiktas Magna Cum Laude diplomas, skiriamas už išskirtinius studijų rezultatus ir mokslinius pasiekimus. Paklaustas, kaip pavyko išlaikyti tokį aukštą rezultatų lygį, jis atsako: „Stebuklingo recepto neturiu. Tiesiog stropiai mokiausi, atsakingai rašiau darbus bei lankiau paskaitas, dėmesingai klausiau dėstytojų, kruopščiai dirbau, žinoma, labai padėjo ir artimųjų palaikymas, už kurį esu be galo dėkingas.“  

Vis dėlto jis pripažįsta, kad pervargimas – reali grėsmė, todėl svarbu rasti laiko poilsiui. „Laisvu metu stengdavausi praleisti laiką gamtoje – tai padėdavo sumažinti įtampą, atgauti jėgas ir mokytis produktyviau, taip pat pasisemti įkvėpimo – kas gali būti geriau nei po ošiančia pušimi žiūrėti į ramiai tekantį Nemuną ir klausytis paukščių čiulbėjimo?“, – pasakoja absolventas. 

Nors šiuo metu Vidas Krušinskas dėl akademinės karjeros nėra linkęs daugžodžiauti, jis pripažįsta, kad minčių apie teisės doktorantūrą ir mokslinių tyrimų tęsimą tikrai kyla.  

„Minčių yra. Pagyvensime – pamatysime“, – paslaptingai šypsodamasis atsako jis.  

Palinkėjimas būsimiems teisės studentams 

Pabaigai, Vidas pasidalina palinkėjimu būsimiems VU Teisės fakulteto studentams: „Atsipalaiduoti ir nebijoti. Nekreipti dėmesio į apie teisės studijas sklandančius mitus – čia kiekvienas gali rasti tai, kas jam įdomu ir artima širdžiai“, – sako jis. 

Daugiau apie „Teisė MAN“ studijų programą skaitykite čia.