Pradžia > Mokslas > Mokslinės teminės grupės (MTG)

Skaitmeninės technologijos šiuolaikinėje privatinėje teisėje

Skaitmeninės technologijos kelia daug fundamentalių teisinių iššūkių, kuriuos mokslininkai ir teisės profesionalai turi sugebėti spręsti jau dabar. Pirmiausia kyla klausimas dėl jų reguliavimo (kaip pavyzdžiui, dėl šių technologijų globalumo ir jurisdikcijos), bet kartu ir dėl iššūkių bei grėsmių fundamentalioms vertybėms (kaip pavyzdžiui, teisė į privataus gyvenimo neliečiamumą). Skaitmeninės technologijos, tokios kaip dirbtinis intelektas, blokų grandinės, autonominės sistemos, etc., gali tapti įrankiu vykdant kibernetinius teisės pažeidimus (cyber crimes) bei kelti ženklius iššūkius valdžios institucijoms, ieškančioms palankiausio teisinio reguliavimo modelių. Kita vertus, tos pačios technologijos gali tapti nepakeičiamu įrankiu kovoje su teisės pažeidimais kibernetinėje erdvėje ir užtikrinti kibernetinį saugumą (cyber security). Skaitmeninę erdvę transformavęs duomenų mokslas ir dirbtinis intelektas taip pat sukėlė įvairių etinių, teisinių ir socialinių privatumo, kibernetinio saugumo, intelektinės nuosavybės, mokesčių ir konkurencijos teisės problemų.

Prieštaros tarp teisės ir skaitmeninių technologijų kelia reikšmingų iššūkių teisės praktikams ir teisės mokslininkams. Dažnai teigiama, kad technologijos vystosi sparčiau nei teisė. Nepaisant to, po įsibėgėjusių skaitmeninių technologijų pokyčių beveik visada greitai pritaikomi esami įstatymai arba priimami nauji. Tai sukuria dinamišką teisės sritį, kuri reikalauja, kad teisės mokslininkai ir praktikai ne tik turėtų pažangų, skaitmeninių technologijų išmanymu pagrįstą požiūrį, bet ir išsiugdytų fundamentalų supratimą apie teisines problemas, susijusias su naujausiomis technologijomis, taip pat praktinių įgūdžių, kad galėtų klestėti šioje augančioje tarpdisciplininėje, globalioje srityje.

Pagrindinis MTG tikslas – skatinti tarpdisciplininę mokslinę veiklą privatinės teisės ir skaitmeninių technologijų sąveikų srityje, taikant inovatyvius tyrimo metodus. MTG siekia vystyti dialogą tarp mokslininkų, išradėjų, politikos formuotojų ir verslo įmonių bei pasiūlyti kūrybiškus mokslu pagrįstus problemų sprendimus. MTG vienija Vilniaus universiteto Teisės fakulteto mokslininkus, kurie nagrinėja skaitmeninių technologijų keliamus iššūkius privatinės teisės institutams.

MTG tyrimų objektas – daugiamatis privatinės teisės ir skaitmeninių technologijų santykis. Daugiamatis santykis pasireiškia keliomis dimensijomis. Pirma, technologijos keičia teisinių tyrimų atlikimo būdus, teisininkų darbą ir iš esmės keičia teisines paslaugos. Skaitmeninės technologijos gali palengvinti galimybes pasinaudoti teisine pagalba ir pasiekti teisingumą visuomenėje. O taip pat, tiek privatiems subjektams, tiek verslo subjektams greičiau ir mažesniais kaštais išsiaiškinti savo teises (pavyzdžiui, pokalbių robotai), sudaryti sutartis (pavyzdžiui, išmaniosios sutartys, elektroninio parašo sistemos, etc.) bei nuotoliniu būdu spręsti teisinius ginčus (pavyzdžiui, nuotolinė mediacija). Antra, skaitmeninė transformacija verčia peržiūrėti esamą teisinį reguliavimą bei sureguliuoti naujus teisinius santykius. Skaitmeninės technologijos lėmė pasaulinę duomenų ekonomiką, kuri peržengia nacionalines sienas. Teisinių santykių subjektai ir objektai vis daugiau pasiskirsto skirtingose ​​jurisdikcijose, todėl reikia pergalvoti, kaip turėtų sąveikauti teisinės sistemos ir kokia apimtimi skaitmeninių technologijų ir duomenų ekonomikos reguliavimas turėtų būti suvienodintas bei integruotas į nacionalinę teisę. Skaitmeninė transformacija per duomenų mokslą ir dirbtinį intelektą taip pat sukėlė įvairių etinių, teisinių ir socialinių klausimų, kaip pavyzdžiui, privatumo, kibernetinio saugumo, intelektinės nuosavybės apsaugos, mokesčių ir konkurencijos teisės srityse.

MTG mokslinės veiklos kryptis: tarptautiniai ir nacionaliniai tarpdisciplininiai tyrimai, kylantys iš privatinės teisės ir skaitmeninių technologijų sąveikos. MTG moksliniai tyrimai atliekami glaudžiai ir visapusiškai bendradarbiaujant teisininkams, duomenų mokslininkams ir inžinieriams.

Planuojamos MTG veiklos: mokslinių publikacijų rengimas nacionaliniams ir tarptautiniams žurnalams; konferencijų, seminarų ir kitų mokslo renginių organizavimas; dalyvavimas nacionaliniuose ir užsienio mokslo renginiuose; išvykos į mokslo stažuotes užsienio universitetuose bei kitose institucijose; mokslo populiarinimo veikla; bendradarbiavimas su kitų disciplinų mokslininkais; rekomendacijų dėl teisės aktų keitimo ir teisėkūros siūlymai; dalyvavimas nacionalinėje ir tarptautinėje projektinėje veikloje bei kitos veiklos, kurių įgyvendinimas prisideda prie Vilniaus universiteto Teisės fakulteto patvirtinto 2023-2025  Strateginio plano krypčių įgyvendinimo.

2023 m. veiklų kalendorius (preliminarus):

  • Kovo 22 d. – mokslinė diskusija „ChatGPT – rytojus atsitiko šiandien: technologijos pristatymas ir diskusija, kaip ji pakeis teisininkų darbą
  • Gegužės 9 d. – tarpdisciplininė konferencija „Skaitmeninio amžiaus iššūkiai ir galimybės vykdymo procese
  • Rugsėjis (tiksli data bus patikslinta) – tarptautinė mokslinė konferencija „Digital Asset: Reconsidering the Very Foundation of Property Law“.

MTG nariai:

  1. Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius (MTG vadovas)
  2. Vyr. lekt. dr. Neringa Gaubienė
  3. Vyr. lekt. dr. Kristina Pranevičienė
  4. Vyr. lekt. dr. Gabrielė Taminskaitė-Kočiūnė
  5. Dokt. Lina Dzindzelėtaitė-Šaltė
  6. Dokt. Eimantas Kadys