Pradžia > Naujienos > Konstitucijos 25-metis: kuo gyvename šiandien?

Konstitucijos 25-metis: kuo gyvename šiandien?

AUTORIUS: Viešųjų ryšių ir rinkodaros skyrius

Spalio 26 d. Vilniaus universiteto Teisės fakultete buvo paminėta garbinga Lietuvos Respublikos Konstitucijos gyvavimo sukaktis. Šia proga vyko diskusija, kurioje buvo keliami įvairūs teisinės tematikos klausimai, dalytasi asmeninėmis įžvalgomis. Renginį organizavo VU Teisės fakultetas kartu su VU Alumni draugija ir Lietuvos teisininkų draugija.

Pirmasis pasisakyti buvo pakviestas prof. dr. E. Šileikis. Šis konstitucinės justicijos atstovas kėlė, iš pirmo žvilgsnio, gana elementarų klausimą: kaip reikėtų suprasti šią 25-erių metų sukaktį? Atsakymą profesorius pateikė dvejopą – Konstitucijos „gimtadienis“ svarbus ir jos galiojimo atžvilgiu,  ir Konstitucinio Teismo, kaip aukščiausios juridinės galios dokumento, sergėtojo prasme.

„Konstitucijos galiojimas, – sako prof. E. Šileikis, – yra ne kas kita, kaip gebėjimas užtikrinti jos stabilumą. Štai per 25-erius egzistavimo metus, ji buvo keista tik 9 kartus, o pirmieji trys skirsniai visai „neklibinti“ nuo Konstitucijos priėmimo“. Konstitucionalistas E. Šileikis taip pat džiaugėsi Konstitucinio Teismo feminizacija – institucijoje vis daugėja teisėjų moterų. Manoma, jog tai išties aktualu sprendžiant įvairius visuomenės klausimus, kurių atsakymai privalo būti pateikti ir per vyriškąją, ir per moteriškąją prizmę.

Kitas diskusijos dalyvis – prof. habil. Gintaras Švedas – pateikė įdomias įžvalgas apie Konstitucijos ir baudžiamosios teisės santykį. Profesorius teigia, jog šis ryšys yra be galo glaudus, taip pat pabrėžė, jog per pastaruosius 25-erius metus galiojo du baudžiamieji kodeksai.  Šis baudžiamosios teisės atstovas pabrėžė, jog tik esant sąveikai su Konstitucija galima suvokti ir nustatyti bausmės sąvoką bei išspręsti baudžiamojo įstatymo galiojimo atgal problematiką.

Priešingai nei kiti diskusijos dalyviai, advokatė, VU Teisės fakulteto partnerystės profesorė L. Meškauskaitė pasirinko pasveikinti diskusijon susirinkusius dalyvius ir išsakyti savo nuomonę apie konkretų LR Konstitucijos straipsnį. „Vis galvojau, apie ką reikėtų kalbėti tokią gražią dieną, – svarstė L. Meškauskaitė, – ir galiausiai suvokiau, jog švenčiant 25-ąjį Konstitucijos gimtadienį reikėtų aptarti 25-ąjį jos straipsnį“. Žymi teisininkė klausė susirinkusiųjų, ar Lietuvoje išties egzistuoja saviraiškos laisvė ir kokios yra jos ribos, kaip reikėtų vertinti pasisakymus viešoje erdvėje, ką mums reiškia įžeidimas.

Galiausiai prie tribūnos savo minčių išsakyti stojo politinės filosofijos atstovas, portalo LRT.lt  vyr. redaktorius V. Laučius, kuris daugiausia kalbėjo apie politikos ir teisės santykį. Paklaustas, kas, jo nuomone, įvyktų, jei Lietuvoje būtų surengtas referendumas dėl dvigubos pilietybės, V. Laučius ilgai nedvejojęs pasidalino abejonėmis, kad vargu, ar dvigubos pilietybės instituto įtvirtinimo išties nori visa tauta. „Tai viso labo populiari idėja“ – teigė žiniasklaidos atstovas.