Pradžia > Naujienos > Energetikos teisė – vartai į tarptautinę karjerą

Energetikos teisė – vartai į tarptautinę karjerą

Lietuva yra viena iš Europos Sąjungos valstybių, kurios patirtis energetikos sektoriuje yra ypač įdomi ir kiek unikali. Esame pirmoji Europos Sąjungos valstybė įgyvendinusi vadinamąjį trečiąjį energetikos paketą, kuris davė vieną didžiausių postūmių energijos rinkų pertvarkymui nuo pat 1986 metų, kai Europos Taryba patvirtino tikslą siekti kurti vidaus energijos rinkas, panaikinti prekybos energija kliūtis.

Lietuva įgyvendino pasaulyje plačiai nuskambėjusius energetikos infrastruktūros projektus. Jūrinė elektros jungtis tarp Lietuvos ir Švedijos yra viena ilgiausių pasaulyje. Suskystintų gamtinių dujų terminalas tarptautiniu mastu žinoma sėkmės istorija kuriant energetinę nepriklausomybę ir užtikrinant tiekimo saugumą. Įgyvendiname vienas moderniausių kogeneracinių jėgainių Europoje, kurios sudarys sąlygas įgyvendinti atliekų hierarchijos principus ir ‚pasivyti‘ (o gal ir aplenkti) vakarų valstybes atliekų tvarkymo srityje.

Nors Lietuvoje sukaupta daug ir unikalios teisinės patirties, bet iki  pat Vilniaus universiteto Teisės fakulteto sprendimo sukurti energetikos teisės discipliną specialistai nebuvo rengiami. Tuo tarpu Suomijoje, Jungtinėje Karalystėje, Olandijoje ir kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse sudaromos sąlygos studijuoti ne tik energetikos teisę kaip dalyką, bet ir studijuoti magistro lygio energetikos teisės programą. Kuriami energetikos teisės tyrimų centrai. Ugdomi talentai prisidėti prie rinkų reguliavimo, infrastruktūros projektų planavimo ir jų įgyvendinimo.

Energetikos teisės studijų poreikį Lietuvoje patvirtina Seimo Energetikos komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys. Jis nurodo, kad praktikoje yra jaučiamas poreikis teisės ekspertų, kurie turėtų gilias žinias apie elektros, dujų, naftos ir šildymo sektorių reguliavimą. Simona Grinevičienė, Lietuvos energijos Teisės tarnybos direktorė ir Rytis Valūnas, Klaipėdos naftos Teisės ir administravimo departamento direktorius, vieningai pritaria, jog specialistus energetikos sektoriuje reikia auginti ‚praktiškai nuo nulio, todėl sveikina Vilniaus universiteto Teisės fakulteto iniciatyvą įtraukti į programą energetikos teisės discipliną.

Energetikos teisės dalyko svarbą pabrėžia ir lyderiaujančių Baltijos šalių advokatų kontorų atstovai. Dovilė Greblikienė, advokatų kontoros Ellex Valiūnas partnerė ir energetikos teisės grupės vadovė nurodo, jog „šiuo metu energetikos industrija   yra viena iš svarbesnių sričių valstybės sėkmingam vystymuisi. Todėl kompleksinis energetikos ir teisės išmanymas užtikrins teisingus ir pagrįstus sprendimus tiek viešajame sektoriuje, tiek ir versle“. Ramūnas Audzevičius, advokatų kontoros Motieka ir Audzevičius vadovaujantis partneris papildo, jog „energetikos industrija yra milžiniška, todėl šių specialistų ugdymas yra itin reikalingas. Jie visada ras įdomų darbą ar Lietuvoje, ar užsienyje“.

Energetikos teisė pradėta dėstyti VU Teisės fakultete studentams nuo 2018 m. vasario mėnesio. Šį dalyką galima pasirinkti kaip savarankišką dalyką. Šiuo metu studentai yra kviečiami ir tiesiog ateiti paklausyti paskaitų be jokių egzaminų. Energetikos teisės programos vadovas – Dr. Karolis Gudas, VU Teisės fakulteto dėstytojas ir Kembridžo universiteto Energetikos, aplinkos apsaugos ir gamtinių išteklių centro asocijuotas mokslinis bendradarbis.