Pradžia > Naujienos > Kairėnuose – darbas su studentais neformalioje akademinėje aplinkoje administracinės ir konstitucinės teisės aktualijomis

Kairėnuose – darbas su studentais neformalioje akademinėje aplinkoje administracinės ir konstitucinės teisės aktualijomis

Šį ketvirtadienį įvyko konstitucinės ir administracinės teisės išvažiuojamasis seminaras, kuriame dalyvavo virš 60 studentų kartu su VU TF dėstytojais. Iki pietų seminaro metu studentai pristatinėjo aktualius jurisprudencinius kazusus, kuriuose kelti probleminiai konstituciniai ir administraciniai klausimai.

Didžiausio dėmesio sulaukė „pradinukų kaukių byla“, kurioje 2022-04-28 d. LR Konstitucinis teismas grąžino LVAT kreipimąsi dėl prašymo ištirti ar sveikatos apsaugos ministro valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2021 m. lapkričio 18 d. sprendimo Nr. V-2621 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2021 m. birželio 30 d. sprendimo Nr. V-1552 „Dėl pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo organizavimo būtinų sąlygų pakeitimo“ kai kurių papunkčių atitikties Konstitucijai ir įstatymams, nustačius, jog mokiniai, ugdomi pagal pradinio ugdymo programas, švietimo įstaigoje uždarose patalpose turi dėvėti kaukes. Nors Konstitucinis teismas prašymą grąžino LVAT’ui argumentuodamas, jog pareiškėjas nepateikė aiškių teisinių argumentų savo abejonėms dėl ginčyto teisinio reguliavimo atitikties Konstitucijai ir įstatymu, studentai aiškinosi, “o kaip būtų, jeigų būtų”, t.y. kokie teisiniai argumentai dėl galimo prieštaravimai teisėtumo ir proporcingumo principams šioje byloje galėtų būtų identifikuoti. Ne ką mažesnio dėmesio sulaukė ir byla dėl žurnalistų teisės gauti informaciją ir Vyriausybės pasitarimo medžiagos prieinamumo (2020 m. liepos 23 d. nutartis administracinėje byloje Nr. eA-1639-520/2020) bei referendumo byla (LVAT nutartis Nr. R-11-552/2021) ir 2021-04-19 Konstitucinio teismo nutarimas Nr. KT59-N5/2021 byloje dėl savivaldybių merų rinkimų ir įgaliojimų.

Po pietų studentai savo žinias išbandė konstitucinės ir administracinės teisės „protmūšyje“, kuriame nestigo azarto ir gerų emocijų. Pradžioje teko atsakyti į gana paprastus klausimus: „Kokias žodžiais prasideda LR Konstitucijos preambulė?“ ar „Kas turi išimtį nuo karo prievolės pagal Konstituciją?“ Vėliau klausimai reikalavo ne tik dėmesio ir susikaupimo, bet ir kūrybiško požiūrio, kadangi reikėjo įvertinti, kodėl leidyklai ”Alma littera” buvo skirta  piniginė bauda už vaikams skirtoje knygoje „Miško pasakos“ tekstą, kuriame Nykštukas moko Ežiuką gaminti sidrą ir pataria, kaip sušilti siurbtelėjus kalvadoso. Arba kokie gyvūnai pavaizduoti Lietuvos Respublikos Prezidento vėliavos centre esančiame Lietuvos valstybės herbe, laikantys skydą? Protmūšyje pralaimėjusių nebuvo, nes studentai dar kartą pasitikrino žinias, pakartojo sudėtingas teisinio reguliavimo sritis. O dėstytojai dar kartą pamatė studentų pastangas ir neatrastus talentus, kurie bus ugdomi tolesnėse studijose, ruošiant juos praktinei ar akademinei veiklai. Galiausiai, nors ir prapliupus pavasariniam lietui, diena baigėsi bendra ekskursija po botanikos sodo gražiausias vietas, gėrintis ką tik pražydusiais rododendrais, magnolijų slėniu, alyvų kolekcija…

Didelis ačiū, Teisės fakulteto dekanatui, kuris finansiškai parėmė šią idėją, o labiausiai dėkojam VU TF viešosios teisės dėstytojų komandai prof. Egidijus Šileikiui, prof. Jurgitai Paužaitei-Kulvinskienei, doc. Vaidotui Vaičaičiui, dr. Laurai Paškevičienei, dr. Ugnei Gailiūnienei, dr. Audronei Gedmintaitei, dr. Agnei Juškevičiūtei-Vilienei, dr. Dovilei Pūraitei-Andrikienei, dr. Elenai Masnevaitei, kurie nuoširdžiai, nepaisant savo didelio užimtumo valstybės institucijose, teismuose ar advokatūroje  dirba su būsimų žingeidžių ir aktyvių teisininkų jaunąja karta ir neformalioje akademinėje aplinkoje.